Barış Akar

Psikolojik Danışman/ Sinirbilim Topluluğu Kurucusu

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu olan Barış Akar , Sinirbilim Topluluğu kurucusudur. Lise yıllarında başlayan beyin ve psikoloji merakı üniversite döneminde daha da çoğalmıştır. Bu durum onu şu anda en çok takipçi sayısına erişmiş ve en güncel Türkçe Nörobilim haberlerini paylaşan Sinirbilim Topluluğu’nun kuruculuğuna ulaştırmıştır. 2017 yılında yazdığı ilk kitap olan ‘’Nörobilim Hakkında’’ ile yazma tutkusunu geliştirmiş ve nörobilimi daha çok ve ilgili kitlelere yöneltmeye başlamıştır. 2018 yılında yazdığı ‘’Beynine Neler Oluyor?’’ adlı kitapla birlikte verdiği küçük eğitim seminerleri 2019 yılında Sinirbilim Topluluğu’nu kurmaya yönlendirmiştir. 

Sinirbilim Topluluğu, sinirbilim ile ilgili sosyal medya platformlarında küçük bilgiler vermek ve küçük eğitimler düzenlemek amacıyla hayatına başlayan ve günümüzde Türkiye’de en çok takip edilen ve en aktif/güncel nörobilim eğitimlerini düzenleyen eğitim ve araştırma şirketidir. Araştırmaları arasında; geçmeyen depresyon, uykusuzluk gibi psikiyatrik rahatsızlıklar için üretilen tdcs/tms cihazlarının üretimi, psikolojik rahatsızlıkların bölge genelinde sıklık ve etiyolojik araştırmalarını, emosyonel durumların EEG aleti ile ölçülmesi gibi araştırmala yer almaktadır.

Şimdiye kadar 5’den fazla kitap yayınlamış, 100’den fazla uzman ile 150’den fazla eğitim ve eğitim organizatörlüğü yürütmüş, 50’den fazla araştırma yapmıştır. Halen 2019’da kurduğu Sinirbilim Topluluğu’nun kuruculuğunu ve içerik editörlüğünü yapmaktadır. Şu anda Youtube, Twitter ve İnstagram üzerinden nörobilim/sinirbilim ile ilgili yaptığı araştırmaları takipçileriyle paylaşmaktadır.