İbrahim Kuşçu

Yapay zeka

İbrahim Kuşçu, yapay zeka ve biyolojik akıllılığın bir sistem içinde bir araya gelişini sağlayan teknolojiler (örneğin beyin ve makine Arayüzleri, laboratuvarlarda üretilen organoidler, vs.) ve bu gelişmelerin insanlığın ve gezegenimizin geleceği üzerine etkilerini araştıran bir yapay zeka uzmanıdır.

Kuşçu, dünyada ilk kez, e-Devlet uygulamalarının mobil platformlara taşınmasını kuramsallaştıran akademisyendir ve bu çalışmaları ile “Mobil Devlet” uygulama ve akademik çalışma alanının kurucusu olarak bilinir. Prof. Kuşçu’nun uzmanlığı, yapay zekanın işletmecilik, yönetim sistemleri ve sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınma alanlarında uygulanması üzerine yoğunlaşmıştır. İngiltere ve Japonya’da bu uzmanlık alanlarında yıllarca dersler vermiş ve merkezi kamu kurumlarına ülke bazında strateji ve yol haritası belirlemek amaçlı danışmanlık hizmetleri içeren uluslararası projeler gerçekleştirmiştir. Ülke bazındaki çalışmalarına ek olarak birçok uluslararası kurumlara da danışmanlık hizmeti vermiştir. Bunlardan bazıları GATES FOUNDATION, CISCO, NOKIA, HITACHI ve NTT DoCoMo’dur.

Prof. Kuşçu’nun yazarlığını ve editörlüğünü yaptığı kitapları ile uluslararası dergi ve önemli konferanslarda yayınlanmış çok sayıda makale ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca, birçok kurum ve araştırmacılar ile çalışarak çeşitli konferanslarda başkanlık, komite üyeliği ve açılış konuşmaları vermektedir.

İbrahim Kuşçu’nun, Ortadoğu Teknik Üniversitesinden, İşletme dalında lisans ve MBA dereceleri ile Edinburgh Üniversitesi’nden Yapay Zeka alanında Master ve Sussex Üniversitesi’nden de yine Yapay Zeka alanında Doktora dereceleri bulunmaktadır. Halen kurucusu olduğu Ülkem İçin Yapay Zeka Derneği ve TheNextMinds adli Yapay Zeka danışmanlık, eğitim ve araştırma kurumunun yönetimini sürdürmektedir.